Začínáme s investičním alkoholem – doporučené whisky nejen pro začátečníky
Zaujalo vás investování do alkoholu, konkrétně do vzácných lahví? Tak to určitě oceníte i pár dobře míněných rad, díky kterým se v této problematice alespoň trochu lépe zorientujete. Proč? Protože při investování do čehokoli nedoporučujeme rovnou skok do hluboké vody bez přípravy. V tomto článku se tedy dozvíte o tom, o co při investování do alkoholu vlastně jde. Řekneme si také několik základních pravidel a doporučení. A nakonec i několik čerstvých tipů na zajímavé láhve (bude to whisky jak jinak).
Investiční alkohol – to je zejména whisky a rum, případně i víno…
Když to tak vezmeme hned zkraje, tak investiční alkohol je vlastně jedna z alternativních investičních příležitostí, kde můžeme zařadit i obchod s uměním, diamanty, ale také auty, hodinkami či mincemi. Mezi nejvyhledávanější komodity v tomto směru patří víno a tvrdý alkohol, hlavně whisky, méně rum a koňak, mimořádné i další destiláty jako vodka, tequila, gin, ovocné kořalky. Jelikož kategorie vína je pro začátečníka opravdu obrovská výzva (složité podmínky uskladnění, likvidita…), budeme se v článku dále bavit o tvrdém alkoholu.
Momentálně je to opravdu výnosné
Investice do sběratelských lahví whisky či rumu je momentálně jedna z nejvyhledávanějších a řekněme si narovinu i nejvýnosnějších alternativních investic. Zejména však v dlouhodobém horizontu. Jde však často o velmi výrazné zhodnocení, kde každoročně může cena láhve klidně stoupnout také o 10-20% a více. Pokud tedy budete mít šťastnou ruku a pořídíte si láhve s vysokým investičním potenciálem. Pokud se netrefíte, tak se snadno může stát, že láhev časem nabude ceny, která jen horkotěžko pokryje inflaci. Pokud však budete mít riziko dobře rozloženo, tak do mínusu byste jen tak snadno jít neměli.
Nejdražší láhve světa
Sběratelským a investičním lahvím dlouhodobě dominuje whisky. Teprve nedávno (2019) se Macallan z roku 1926 (60 letá whisky) prodala na aukci v Sotheby’s za neuvěřitelných 1,9 milionu eur. Japonskou whisky Yamazaki 55yo zase lze se štěstím pořídit za téměř 900 tisíc eur. A takto bychom mohli pokračovat velmi dlouho. O výnosnosti špičkových lahví whisky nám například napoví i index Apex 1000, který měří 1000 nejvýnosnějších lahví whisky. Ten ukazuje nárůst o přibližně 7% za posledních 12 měsíců a neskutečný až 420% nárůst za období 10 let.
Proč investovat?
Proč tedy vlastně investovat do alkoholu? Je jasné, že k nejluxusnějším lahvím se běžný člověk asi jen tak snadno nedostane, ale i u těch „levnějších“ a dostupnějších lahví je také prostor pro velmi solidní zhodnocení. Pokud patříte mezi ty lidi, kteří hledají různé alternativní způsoby investování, právě alkohol patří mezi komodity, o kterých se v delším časovém horizontu dá mluvit jako o nejperspektivnějších vůbec. Samozřejmě rizika existují i v tomto případě – ne více, ale ani méně, než při každém jiném investování.
Ujistěte se, že do toho opravdu půjdete
I z důvodu zmíněných rizik je třeba se zamyslet nad tím, zda vůbec a pokud ano, tak jak do toho vstoupíte. Chcete být investor, který jde tvrdě za ziskem, nebo spíše sběratel, který to bere jako investici do budoucnosti? Nebo to má být mix obou? Máte promyšlenou strategii jak na to? A co kapitál? Pamatujte, že do investování můžete vrazit jen tolik, kolik vám dovolí váš rozpočet. Respektive jen tolik, o kolik byste si mohli dovolit přijít v případě neočekávaných problémů (zničení sbírky, horší likvidita atd.).
Tak fajn, rozhodli jste se, že se na to dáte. Jak začít? Toto jsou základní rady a doporučení, díky kterým by to mělo být o něco snazší.
1.Informace jsou základ – to za prvé
Přečtěte si o investování do alkoholu co možná nejvíce. Existuje spousta specializovaných webů v češtině, angličtině, němčině, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací, jen je třeba mít pořádně otevřené oči (viz například i https://alkotip.cz/investicni-alkohol/). Navštivte co nejvíce diskusních fór a blogů, přihlaste se do specializovaných skupin na facebooku či jiných online platforem.
2.Informace jsou základ – za druhé
O obchodované komoditě – whisky, rumu – byste také měli vědět co nejvíce (je-li to váš koníček, máte napůl vyhráno). Zajímejte se o palírny, které jsou známé svými speciálními a vyhledávanými edicemi s vysokým investičním potenciálem. Většina z nich nabízí také odběr novinek na svých webových stránkách. Přihlaste se a dozvíte se mnoho užitečného. Všechno jsou to totiž věci, které v konečném důsledku mohou ovlivnit cenu (plány lihovaru do budoucnosti, info o připravovaných limitovaných edicích, atd.).
3.Informace jsou základ – za třetí
Při hledání investičně zajímavé láhve využívejte všechny dostupné nástroje, které na internetu naleznete (a můžete si je dovolit). Dnes již existuje řada webových aplikací, které dokáží poměrně zcela přesně vyhodnotit potenciál vybrané láhve. K dispozici jsou podrobné statistiky jako vývoj ceny v průběhu času, aktuální i minulá dostupnost v eshopech a aukcích po celém světě. Můžete si nastavit její sledování a v okamžiku, kdy se v nabídce objeví, vy se o tom dozvíte v podstatě okamžitě. Že nevíte, jaké to jsou? Pro začátek doporučujeme projít ty nejznámější jako wine-searcher, whiskystats, whiskybase či spiritradar.
4.Dobře vědět
To „nejhorší“ máte za sebou. Podrobné nastudování problematiky ale určitě nevynechejte. Nyní ještě pár praktických postřehů, které by vám měly investování do alkoholu alespoň trochu ulehčit.
- že vám nějaká zajímavá láhev unikla před nosem? nevadí, přijdou další, ještě zajímavější
- na adekvátní zisk byste si měli počkat, v tomto případě se mluví o minimálním horizontu 10 let, do té doby se ze své sbírky můžete těšit doma
- pokud vám to rozpočet dovolí, kupte rovnou dvě stejné láhve, jednu po čase se ziskem prodáte a tu druhou později s ještě větším (nebo ji předtím vypijete, je to na vás)
- pokud si máte vybrat mezi jednou drahou lahví a třemi levnějšími, berte tu dražší, je lepší vydělat 10% ze 100 000 Kč, než 3 x po 10% z 10 000 Kč (a nepotřebujete ani tolik prostoru pro uskladnění)
- nečekejte expresní likviditu investičního alkoholu (prodej láhve je časově a logisticky náročnější), na druhou stranu, jsou případné zisky výrazně vyšší než u jiných investic
- pokud se dá, tak berte co nejstarší láhev (bavíme se o době zrání whisky či rumu), ideálně z limitované série a od renomovaných prestižních producentů
Pár tipů investiční whisky (nejen pro začátečníky)
Na závěr zde máme ještě slíbené tipy na originální whisky se zajímavým investičním potenciálem. Vybrali jsme z „každého soudku“, to znamená nechybí skotská single malt, ani irská whiskey a místo si zde vysloužila i jedna japonská whisky. Všechny jsou mimochodem momentálně dostupné také v našich eshopech (únor 2023).
Mortlach 26yo Diageo Special Release 2019
26letá single malt whisky Mortlach z dílny první ze sedmi legendárních palíren ve skotském Dufftownu (Speyside), je whisky v plné sudové síle (53,3%), která zrála v čerstvě vypálených sudech po sherry Pedro Ximenez & Oloroso. Mortlach 26yo je součástí speciální edice Diageo Special Release 2019 „Rare by Nature“. Celkem bylo vydáno jen 3888 lahví.
Bushmills The Causeway Collection 2021 32 yo Port Cask
Zástupce irské whiskey Bushmills v rámci své limitované edice The Causeway Collection 2021 nabízí 32 letou whisky, která zrála v sudech po portském víně a je vlastně jedna z nejstarších z dílny tohoto známého irského lihovaru (až 32 let v ex-port wine sudech). Byla vydána v počtu pouze 228 lahví (číslo sudu/casknumber: 6096) pro francouzskou společnost La Maison du Whisky. Je nefiltrovaná a lahvovaná při původní sudové síle.
Kujira 31y
Kujira 31y je zase limitované vydání whisky z japonské Okinawy (souostroví Rjúkjú). Je dokonce nejdéle zrající whisky v subtropickém podnebí. Jinak se jedná o jednozrnnou whisky (single grain) z kvalitní rýže odrůdy Indica a zráním ve specifickém tropickém podnebí. Co ve výsledku dává této whisky výjimečný chuťový profil – jemné ovocné a květinové chutě a robustní tělo. Každá láhev Kujira 31 Years Old je očíslována a označena ručně vyrobeným japonským papírem. Celkem bylo vydáno jen 999 kusů.
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.