Co pomáhá na natažený sval a jak poranění předcházet?

Zastavila vás v půlce pohybu ostrá bolest signalizující poranění svalu? Nevíte, zda máte natažený sval chladit, nebo zahřívat a zda nejít okamžitě k lékaři? Poradíme vám, co dělat s nataženým svalem a jak podobným komplikacím do budoucna předcházet.

Co je to natažený sval

V lékařském slovník byste termín „natažený sval“ hledali marně. Ve skutečnosti totiž dochází buď ke svalové křeči, při které se sval prudce stáhne, nebo k přetržení svalu v důsledku jeho nadměrného napnutí.

Jak se projevuje svalová křeč

Svalová křeč se objevuje náhodně buď v důsledku nedostatečného rozcvičení, nebo naopak přetrénování. To jde ruku v ruce s dehydratací a nedostatkem minerálních látek, jako je hořčík, vápník, železo a běžná kamenná sůl, které mají na svalovou činnost významný vliv. Křeč se projevuje jako ostrá bolest, která trvá několik vteřin až minut a zpravidla sama odezní.

Jak poznáte rupturu svalu

K ruptuře neboli přetržení svalu dochází při nadměrné fyzické zátěži. Většinou se poškodí jen pár vláken, někdy ale dojde k natržení celého svalu. Poranění doprovází otok, krevní sraženina a především intenzivní bolest, která přetrvává několik dnů až týdnů a znemožňuje jakoukoliv aktivitu.

Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/sedenie-guma-kaucuk-rozmazanie-3760275/

Jak léčit natažený sval

Ať už vás trápí natažený stehenní, lýtkový, nebo přímý břišní sval, okamžitě přestaňte s pohybovou aktivitou, kterou jste právě vykonávali, a dopřejte svému tělu odpočinek. Se svalem nehýbejte, nesnažte se ho rozcvičit ani protáhnout – zranění byste tím mohli zhoršit. Prvních 24 hodin od poranění postižené místo ledujte, a to přibližně 15 minut ve dvouhodinových intervalech.

V prvních hodinách od incidentu vám od bolesti dokáže ulevit také jednorázové užití analgetik nebo tejpování nataženého svalu. Pokud obtíže pozvolna ustupují, následující léčba by měla zahrnovat klidový režim, horké obklady a masáže. Jestliže ale potíže přetrvávají i druhý den, raději navštivte lékaře, který pohmatem a případně ultrazvukovým vyšetřením zjistí, zda nedošlo k závažnějšímu poškození svalu.

Rehabilitace zraněného svalu

Léčba nataženého svalu by měla trvat až 14 dní, během nichž je třeba dodržovat klidový režim a sval co nejméně zatěžovat. Zatímco první den se doporučuje postižené místo ledovat, v následujících dnech se ho naopak snažte udržovat v teple, které přispívá ke svalové relaxaci a regeneraci. Skvělým pomocníkem je hřejivá mast na natažený sval v kombinaci s jemnou masáží postiženého místa.

Jestliže došlo k závažnějšímu poranění, lékař vám může předepsat podpůrné léčebné a rehabilitační metody. Při léčbě nataženého svalu se osvědčuje zejména magnetoterapie, rázové vlny, aplikace krevní plazmy nebo akupunktura.

Jak předcházet poranění svalu

Natažený sval vás dokáže vyřadit z provozu až na několik týdnů, proto se vyplatí naučit se zranění do budoucna předcházet. Jak na to? Před každým sportem věnujte čas strečinku, lehkému poklusu nebo alespoň rychlejší chůzi. Snažte se rozhýbat celé tělo, prokrvit svaly a připravit je na fyzickou aktivitu. Naopak posledních pár minut tréninku si vyčleňte na závěrečné protažení, které uvolní napjaté svaly a urychlí jejich regeneraci.

Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/aktivita-cinnost-cvicenie-fitness-374589/

Dejte šanci tejpování

Zranění při sportu můžete efektivně předcházet také tejpováním – fyzioterapetickou metodou, kterou využívají zejména aktivní sportovci. Správně nalepené tejpovací pásky lze použít před fyzickou aktivitou i po ní. V prvním případě tejpy zpevňují svaly, které čeká náročný trénink nebo výšlap, v tom druhém napomáhají uvolnění namožených svalů a podporují jejich regeneraci.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.