Zamiokulkas: Pěstování, množení a vše co potřebujete vědět

Co jiného rozsvítí náš domov než pár krásných zelených rostlin? Zamiokulkas je exotická pokojová rostlina, která se na našem trhu objevila poměrně před nedávnou dobou. Jak se o něj starat?

Oblibu u pěstitelů si získala především svým exotickým půvabem, ale také nenáročností při pěstování. Tato rostlina se doporučuje pěstitelům, kteří ještě nejsou zběhlí ve starání se o pokojové květiny, ale i pro ty, kteří vyhledávají pokojovky spíše nenáročné.

Co je zamiokulkas a jak vypadá

Exotická rostlina jménem zamiokulkas, pochází z tropických krajin Tanzanie a Zanzibaru. K nám se dostala docela nedávno, avšak si už stihla najít své obdivovatele.

  • Na této rostlině je zvláštní, že dosud nikdo vyšlechtil žádný jiný druh.
  • Zamiokulkas, který tvoří tmavě zelená lesklé listy, může dorůst až do výšky šedesáti centimetrů.
  • Kromě těchto listů jen stěží najdeme na rostlině nějak zvlášť výrazný květ.
  • Pokud se ale o květinu budeme starat s láskou, časem nás může odměnit drobnými kvítky, které jistě potěší každého pěstitele.

Zamiokulkas pěstování

Jak již bylo výše řečeno, jedná se o rostlinu, která není nikterak zvlášť náročná na pěstování a rozmnožování. Nejdůležitější je však dostatek světla. Má velice ráda sluneční svit, ne však přímé paprsky. Snese i polostín. Velice se jí daří při pokojových teplotách.

Ačkoliv se jedná o exotickou rostlinu, která by měla být zvyklá na částečné období sucha, které jí čas od času neuškodí, je velice důležitá správná zálivka a závlaha. Rostlinu nemusíme vůbec přelévat vodou, stačí pouze pokropit a orosit. V žádném případě jí neuškodí ani částečné hnojení.

Přesazování a množení zamiokulkas

Jedná se o sukulent, který vytváří podzemní cibule, tudíž rozmnožovat jej lze jako cibulovité rostliny, ale i jinými způsoby. Oloupanou cibulku můžeme zasadit do hlíny, přikryjeme tmavou fólií a pravidelně zaléváme. A čekáme, až nám začnou rašit nové výhonky. zamiokulkas

Zdroj foto: OLESYA BOLTENKOVA / Shutterstock.com

Nebo lze zamiokulkas rozmnožit pomocí svých lístků, které oddělíme od původních listů a zasadíme do samostatného květináče. Pokud jde o přesazování, měl by se sukulent přesazovat každé tři roky. Nebo alespoň za tu dobu obměnit zeminu, aby rostlina dostala nové živiny. K přesazování by mělo docházet vždy na jaře, a to do nového a většího květináče.

Na co si dát pozor

Pozor bychom si měli dát především na přílišné sucho, nebo naopak na hojné zalévání. Může se pak stát, že nám rostlina začne odumírat a její listy budou žloutnout, což jistě nechce dopustit žádný pěstitel. Dbejte i na to, aby rostlina nebyla vystavena přílišnému chladu.

Zamiokulkas je vhodný i jako dekorace do interiéru bytu. Stává se pro svou nenáročnost velice oblíbenou pokojovou rostlinou. Pořídit ji můžete v každém květinářství či zahradnictví.

Zdroj: veselebydleni.cz, abecedazahrady.dama.cz

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.