Jak pěstovat zamiokulkas a vše o rostlině
Co jiného rozsvítí náš domov než pár krásných zelených rostlin? Zamiokulkas je exotická pokojová rostlina, která se na našem trhu objevila poměrně před nedávnou dobou. Jak se o něj starat?
Oblibu u pěstitelů si získala především svým exotickým půvabem, ale také nenáročností při pěstování. Tato rostlina se doporučuje pěstitelům, kteří ještě nejsou zběhlí ve starání se o pokojové květiny, ale i pro ty, kteří vyhledávají pokojovky spíše nenáročné.
Co je zamiokulkas a jak vypadá
Exotická rostlina jménem zamiokulkas, pochází z tropických krajin Tanzanie a Zanzibaru. K nám se dostala docela nedávno, avšak si už stihla najít své obdivovatele.
- Na této rostlině je zvláštní, že dosud nikdo vyšlechtil žádný jiný druh.
- Zamiokulkas, který tvoří tmavě zelená lesklé listy, může dorůst až do výšky šedesáti centimetrů.
- Kromě těchto listů jen stěží najdeme na rostlině nějak zvlášť výrazný květ.
- Pokud se ale o květinu budeme starat s láskou, časem nás může odměnit drobnými kvítky, které jistě potěší každého pěstitele.
Zamiokulkas pěstování
Jak již bylo výše řečeno, jedná se o rostlinu, která není nikterak zvlášť náročná na pěstování a rozmnožování. Nejdůležitější je však dostatek světla. Má velice ráda sluneční svit, ne však přímé paprsky. Snese i polostín. Velice se jí daří při pokojových teplotách.
Ačkoliv se jedná o exotickou rostlinu, která by měla být zvyklá na částečné období sucha, které jí čas od času neuškodí, je velice důležitá správná zálivka a závlaha. Rostlinu nemusíme vůbec přelévat vodou, stačí pouze pokropit a orosit. V žádném případě jí neuškodí ani částečné hnojení.
Přesazování a množení zamiokulkas
Jedná se o sukulent, který vytváří podzemní cibule, tudíž rozmnožovat jej lze jako cibulovité rostliny, ale i jinými způsoby. Oloupanou cibulku můžeme zasadit do hlíny, přikryjeme tmavou fólií a pravidelně zaléváme. A čekáme, až nám začnou rašit nové výhonky.
Zdroj foto: OLESYA BOLTENKOVA / Shutterstock.com
Nebo lze zamiokulkas rozmnožit pomocí svých lístků, které oddělíme od původních listů a zasadíme do samostatného květináče. Pokud jde o přesazování, měl by se sukulent přesazovat každé tři roky. Nebo alespoň za tu dobu obměnit zeminu, aby rostlina dostala nové živiny. K přesazování by mělo docházet vždy na jaře, a to do nového a většího květináče.
Na co si dát pozor
Pozor bychom si měli dát především na přílišné sucho, nebo naopak na hojné zalévání. Může se pak stát, že nám rostlina začne odumírat a její listy budou žloutnout, což jistě nechce dopustit žádný pěstitel. Dbejte i na to, aby rostlina nebyla vystavena přílišnému chladu.
Zamiokulkas je vhodný i jako dekorace do interiéru bytu. Stává se pro svou nenáročnost velice oblíbenou pokojovou rostlinou. Pořídit ji můžete v každém květinářství či zahradnictví.
Zdroj: veselebydleni.cz, abecedazahrady.dama.cz