Vánoční stromek v květináči: Jaké jsou výhody a nevýhody?

Vánoční stromek v květináči je hitem posledních let. Pokud přemýšlíte o ekologických vánocích, pak je takový stromek nejlepší volbou. Jaké jsou výhody a nevýhody? Jak o něj pečovat?

A vzhledem k tomu, že nyní je ta ideální doba pro koupi vánočního krasavce, nechte se inspirovat a zjistěte, jaké výhody vánoční stromek v květináči má.

Vánoční stromek v květináči

Výhody

  • Vánoční stromek v květináči můžete využít i po Vánocích, přesazením na zahradu vám udělá krásnou okrasu.
  • Z ekologického hlediska je tento typ vánočních stromků nejekologičtější.
  • Vánoční stromek v květináči vám ušetří spoustu peněz, nemusíte následující roky kupovat nový. Díky správné péči můžete stále využívat ten původní.

Nevýhody

  • Jestliže se o vánoční stromek v květináči nebudete starat, nebude se mu dařit a uhyne.
  • Vánoční stromky zasazené v květináčích jsou většinou menšího vzrůstu, takže žádného obra si domů nedonesete.
  • Nevýhodou oproti klasickému řezanému stromku je péče, kterou stromku v květináči musíte věnovat.
Kde koupit vánoční stromek v květináči?

Živý vánoční stromek v květináči kupujte nejlépe od místních prodejců. Nekupujte stromky v květináči, které mají umístěny uvnitř obchodů, jelikož teplotní šok způsobí, že vám stromek dlouho nevydrží. Takový stromek v květináči koupíte ve větších zahrádkářstvích, místních lesních školkách či větších obchodech.

Jak se starat o vánoční stromek v květináči

Aby vám vánoční stromek v květináči vydržel i další roky, je zapotřebí se o něj dobře starat.
Nejprve byste si měli položit otázku, kde koupit vánoční stromek v květináči, abyste měli jistotu, že vydrží. Vyhněte se nákupům z přetopených prodejen, stromek v květináči potřebuje pro svůj zdravý růst chladnější místo. Zajímejte se také o to, zda byl stromek v květináči vypěstovaný nebo tam byl pouze přesazen.

Toto je velmi důležitý faktor, ovlivňující jeho růst. Vánoční stromek v květináči živý by měl být totiž v květináči přímo vypěstován, jeho kořeny se totiž nádobě přizpůsobí, což z něj dělá silnou a zdravou dřevinu, zatímco přesazený stromek začne v květináči slábnout.

Péče o stromek v květináči

Stromek v květináči se musí aklimatizovat, proto ho dovnitř přineste ideálně víkend před Štědrým dnem a naopak, vánoční stromek živý v květináči by doma neměl zůstávat déle jak 12 dní. Během této doby ho pravidelně zalévejte, ale dejte si pozor, abyste ho nepřelili. Nádoba, ve které je stromek zasazený, by měla mít drenážní otvory.

živý vánoční stromek v květináči
Zdroj obrázku: Okrasiuk / Shutterstock.com

Také umístění stromku v květináči je nesmírně důležité, měl by být tam, kde nedojde k nadměrné ztrátě vlhkosti. Toto místo by mělo mít dostatek denního světla, vyhýbejte se radiátorům a místům, kde je průvan.

Jestliže máte v plánu tento vánoční stromek honosně ozdobit, nedělejte to. Mějte na paměti, že stromky v květináči jsou většinou menšího vzrůstu, věšením těžkých ozdob byste mohli negativně ovlivnit jejich životnost.

Jak udržet stromek i po Vánocích?

Vánoční stromek v květináči je oblíbený zejména proto, že může vydržet i několik sezón. Jakmile ho zbavíte ozdob, začněte s jeho aklimatizací.

  • Umístěte ho na chladnější místo, můžete mu najít nějaké světlé místo v garáži nebo zahradním domku, kde ho ponechejte klidně i dva týdny.
  • Až poté ho přesuňte na balkón nebo dokonce na zahradu, kde ho i s nádobou můžete zapustit do země.
  • Pak už ho stačí jen pravidelně zalévat a na jaře začít s přihnojováním.
  • Pokud si však všimnete, že stromek nijak zvlášť neroste, žloutne a jehličí je řidší, je čas mu pořídit větší nádobu.
Tip: Jestliže vás celá záležitost kolem vánočních stromků spíše obtěžuje, můžete využít službu „vánoční stromek v květináči pronájem“, kdy vám až domů přivezou vámi vybraný stromek, a po Vánocích si ho zase půjčovna stromků odveze.

Jaký vánoční stromek vybrat?

Někdo na vůni živého vánočního stromku nedá dopustit, jiný dá přednost ekologii, tedy umělému vánočnímu stromku. Který stromek je ale skutečně ekologičtější?

Umělý stromek

Umělé vánoční stromky jsou považovány za ty nejekologičtější, a není se čemu divit. Je známo, že jehličí neopadává, příroda nepřichází o živý stromek – a vůbec není náročný na údržbu. Vzhledem k tomu, že umělé stromky jsou ale většinou vyráběny z PVC, k ochraně přírody mají skutečně daleko. Už samotná jeho výroba je pro přírodu velkou zátěží a ani jeho recyklace nepatří mezi ty jednodušší. Takže vidina ekologických Vánoc není zas tak na místě.

Na místě je však otázka, co když si kupujete umělý stromek na celý život? Pokud plánujete používat umělý stromek alespoň 5-10 let, pak se jeho uhlíková stopa výrazně snižuje. Živý stromek je třeba každý rok zlikvidovat, což se ekologickými náklady vyrovná umělému stromku.

Máte-li vrásky na tváři z toho, kterou variantu zvolit, abyste neškodili životnímu prostředí, máme pro vás jednu radu. Studie, které podrobně rozebírají vliv stromku na životní prostředí se shodují, že zátěží jsou obě varianty a dopad je srovnatelný. Proto nakupujte stromek rozumně, nepotřebujete do domu každý rok třímetrový stromek a také nepotřebujete každé 3 roky nový umělý stromek podle nejnovějších trendů. Používejte zdravý rozum.

Je jedno, jaký budete mít vánoční stromeček, důležité je, že vám bude dělat radost a že si společně s rodinou užijete vánoce.

Živý stromek řezaný

Další volbou je stromek živý řezaný. A ač se zdá, že je velký nesmysl pokácet stromek jen kvůli tomu, aby nám dělal pouhých pár dní radost, jde stále o obnovitelný zdroj přírody, který je pro přírodu jakousi továrnou kyslíku. Nevýhodou jsou vánoční stromky, jejichž růst byl podpořen pesticidy a chemickými hnojivy. 

Vánoční stromky v květináči

Jasným vítězem, co se týká výběru vánočního stromku, je živý vánoční stromek v květináči. Při správné péči vám vydrží mnoho let, buď jako vánoční stromeček nebo ozdoba vaší zahrady.

Jaký stromek budete mít letos vy?

Zdroj: patchplants.com, housebeautiful.com


Zajímá vás také

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.