Proč se vyplatí začít s běháním a jaké jsou jeho benefity?

Běhání – nehledejme více důvody, proč to nejde. Stačí se jen rozhodnout. Pořiďte si boty na běhání a na začátek vyběhněte do vašeho okolí. Výsledky pocítíte už velmi rychle.

Ptáte se, proč by bylo dobré, kdybyste pravidelně začali běhat? Důvodů je více než dost, stačí chtít a vyběhnout můžete klidně hned.

Udělejme něco pro sebe

Běhání není pouze o hubnutí. I když většina z nás se k běhu donutí právě proto, aby šla kila snadněji dolů, to není ani zdaleka ta jediná výhoda běhu. Zvláště pak pokud mluvíme o běhu v přírodě. Běhání celkově podpoří fyzickou kondici jedince a jde o nejefektivnější formu posilování srdce a celého oběhového systému.

Své síly však nepřeceňujte a jděte na to pomalu. Fyzickou kondici si zlepšíte i pomalým během, stačí půlhodinka třikrát týdně a budete se cítit mnohem lépe. Kromě fyzické kondice si vylepšíte i psychické zdraví. Běhat můžete kdykoliv a téměř kdekoliv. Dokonce, i pokud máte malé dítko ještě v kočárku, můžete si jít zaběhat do parku s ním. Stačí zvolit to správné oblečení, obuv a dát se do toho. Běh s kočárkem je stále populárnější a maminky se shodují, že jim takový malý trénink i s prckem v kočárku udělá náramně dobře.

Běhání – sport pro každého

Výhodou běhu je také to, že k němu vlastně nic nepotřebujete. Nemusíte shánět drahé sportovní náčiní, jediné, co potřebujete, jsou kvalitní boty na běhání. Tenisky na běhání seženete snadno a jedná se pouze o jednu investici. Kvalitní obuv na běh vám bude sloužit i léta. Ani oblečení není tak důležité, zvláště pak, pokud budete běhat za hezkého počasí a v letních měsících. Vystačíte si s tílkem a kraťasy. Pohodlí je však základ, takže se musíte jak v botách na běhání, tak i v běžeckém oblečení cítit co nejlépe.

Vyběhnout můžete kdykoliv

Obrovskou výhodou je pak i časová dostupnost. V dnešní době nemá každý z nás čas trávit pravidelně hodiny v posilovně a také může být obtížné docházet na pravidelné tréninky nebo hodiny s trenérem.

Při běhu jste ale sami svým pánem a vyběhnout můžete kdykoliv, kdy budete mít chvilku času. Navíc vůbec nevadí, když právě nebudete doma. Zaběhat si můžete jít i na služební cestě nebo na dovolené. Je to jen na vás a stačí si vyhradit skutečně jen půl hodinku nebo hodinku volného času. Nic vás nesvazuje, a přece pro sebe uděláte něco podstatného.

Není špatné si také pořídit domů běžecký pás. V případě, že vás tento sport opravdu chytne, budete mít obrovskou výhodu. Pak si můžete zaběhat kdykoliv, i když venku bude škaredě, zima nebo za předpokladu, že nemáte v okolí les ani park, kde byste si mohli v klidu zaběhat. Běžecký pás ale zabere poměrně dost místa, do menších bytů se proto moc nehodí. Mít ho ale můžete klidně v garáži nebo ve sklepě.

Běhání pomáhá zhubnout

Běh máme většinou spojený s hubnutím. A je to tak. Jen těžko totiž naleznete jinou sportovní aktivitu, kde byste spalovali kalorie tak rychle a efektivně. Navíc běhání umí velmi dobře zatočit i s nepříjemnou pomerančovou kůží – tedy celulitidou, která trápí ve velké většině případů zejména ženy. A to jak štíhlé, tak ty pevnější.

Nezapomínejte, že běhání se nemůže vyrovnat ani plavání či jízda na kole. Důležitá je ale i rychlost. Ze začátku se doporučuje začít pomalejším tempem, sami musíte zjistit, kolik toho vaše tělo zvládne. Intenzitu pak navyšujte postupně, tělo vám samo dá najevo, co si můžete dovolit. Platí to zejména o dýchání.

I zdravý a mladý člověk má zpočátku problémy udýchat rychlejší tempo, po pár trénincích se ale kapacita dýchání bude navyšovat, vy budete vytrénovanější, a začnete běhat rychleji.

Zvednete si sebevědomí

Každý z nás by se měl občas překonávat, a tím si zvyšovat sebevědomí. Běhání přináší spokojenost a pohyb obecně každému z nás přináší obrovskou radost. Budete mít skvělý pocit, že jste pro sebe něco udělali, a to je velmi důležité. Běhat navíc nemusíte jen sami ale také ve dvou.

Pokud se vám nechce vybíhat o samotě, domluvte se s partnerem, kamarádkou nebo vezměte s sebou i děti. Menší dítě může klidně vedle vás například jet na kole. Někomu se pak sportuje mnohem lépe a je snazší se přesvědčit, že má smysl vyběhnout.

Začněte ještě dnes.

Zdroj: emedicinehealth.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.