Powerbanky jsou velice populární. Jak si vybrat a na jaké parametry se zaměřit?
Jistě jste se už dostali do situace, kdy jste zděšeně sledovali, jak rychle se vám vybíjí telefon, a vy přitom neměli na dosah nabíječku nebo zásuvku. A zcela v souladu s Murfyho zákony vás to potkalo zrovna v situaci, kdy jste ten telefon opravdu nutně potřebovali. Právě pro tyhle případy jsou tu powerbanky.
Jednoduše řečeno, powerbanka je záložní zdroj energie, taková externí baterie, díky níž můžete mobilní telefon či jiné zařízení dobít kdekoliv, třeba v lese nebo u doktora v čekárně,když hrajete třeba automaty na mobilu. My se dnes soustředíme na kritéria, podle nichž si můžete vybrat takovou powerbanku, kterou opravdu využijete.
Kapacita powerbanky
Při výběru powerbanky obecně platí, že pokud má dobít vaše zařízení (například mobil), musí mít powerbanka vyšší kapacitu, než ono zařízení. Přitom není možné brát v úvahu kapacitu uváděnou na obalu powerbanky, ale hodnotu o cca 30 – 40 % nižší (je třeba brát v úvahu určité ztráty a účinnost napěťových měničů).
Kapacita powerbanky se uvádí v mAh a pohybuje se od 1500 do 20 000 mAh i víc. Kapesní powerbanky s kapacitou do 7000 mAh jsu určeny pouze na refresh baterií, pro opakované dobíjení v místech bez přístupu k energii je lepší zaměřit se na modely s kapacitou 10 000 mAh a vyšší.
Výběr powerbanky podle počtu a typu konektorů
Jestli chcete powerbanku používat jen na dobíjení mobilu, stačí pravděpodobně jeden USB port s konektorem, který odpovídá vašemu telefonu (pro Apple potřebujete Lightning). Jestliže chcete dobíjet více zařízení, například kameru, chytré hodinky a podobně, je dobré mít powerbanku s několika USB výstupy, často i s různými výstupními proudy.
V současné době asi nejvýhodnější powerbanka je ta, která dokáže i nastartovat automobil. Součástí balení jsou startovací kabely a vy ji využijete, když se vám vybije autobaterie a není v dosahu jiný vůz. Takové powerbanky už mají pochopitelně opravdu vysokou kapacitu a z toho se odvíjí i její větší rozměry.