Jak na černé tečky? Tipy jak se jich zbavit

Černé tečky jsou problémem na pleti, který trápí většinu z nás. Nelze je odstranit, lze je však zcela minimalizovat. Jak na černé tečky a jak si vytvořit denní rutinu v péči o pleť?

Černé tečky představují nepříjemný kosmetický problém, se kterým zápasí mnoho z nás. Pojďte si s námi vytvořit domácí peeling, a konečně si oddychnete od otravných černých bodů na vašem obličeji.

Černé tečky

Černé tečky na nose dokážou pořádně potrápit naši trpělivost. Nejen, že jsou velmi neestetické, ale za nedlouho po návštěvě kosmetiky je máme zpět. Co vlastně znamenají? Černé tečky na obličeji se tvoří v případě, že máme ucpané póry a zároveň naše tělo nadměrně produkuje maz. Pokud máte na obličeji také bílé tečky, znamená to, že je pór stále otevřený. V případě, že je uzavřený, se tvoří mnohem více viditelné černé tečky.

Jak vznikají černé tečky?

Nepříjemné zanesené póry se tvoří mazovými žlázami, které produkují příliš mnoho mazu. Ptáte se, co pomáhá na černé tečky? Především je to pravidelná, nikoliv však horečnatá, péče o pleť. U problematické pleti, co se nadměrně mastí, je vhodné volit domácí masky pouze třikrát týdně. Musíte dbát na to, aby se vaše kůže příliš nenamáhala a nevysušovala. Vedlo by to jen k dalším potížím, jako je suchá a podrážděná kůže.

Proč vznikají černé tečky

Existuje několik faktorů, které přispívají ke vzniku černých teček a jejich viditelnější formě. Pokud se posnažíte jim vyhnout, odrazí se to v dobrém i na vaší pleti. Rád, jak odstranit černé tečky najdete mnoho, je však třeba poznamenat, že černé tečky nelze odstranit, póry jsou součástí pleti, ale správnou péčí lze zmenšit póry a minimalizovat tak jejich vzhled.

Faktory, které přispívají k tvorbě černých teček:

  • Nesprávné čištění pleti – čištění pleti ráno i večer je nezbytné. Stačí si vyhradit 10 min. času a zvolit správné produkty pro čištění a póry se nebudou ucpávat a tím budou i méně viditelné.
  • Hydratace a pitný režim – hydratování těla zvenčí i zevnitř je nesmírně důležité, jinak se odráží na naší pleti. Pitný režim během dne je základ pro svěží pleť a také kvalitní hydratační krém je nezbytný doplnit do své řady kosmetických produktů. Pokud je hydratace pleti slabá, pokožka se brání a vylučuje ještě více mazu, který opět ucpává póry.
  • Nevhodná kosmetika – naučte se vybrat kvalitní kosmetiku. Není až tak důležitá značka, jako obsah látek. Při výběru vždy do detailů čtěte etiketu. Dbejte na to, aby byla kosmetika nekomedonní, neparfémovaná a bez silikonů.

Pamatujte na to, že pokud se chcete zbavit černých teček, myslete nejprve na příčinu, než na následky.

Pozor! Důležité je prát povlečení polštáře, na kterém spíte min. 1x do týdne. Právě vaše postel může být vinna za nesprávnou péči o pleť.

Nejčastější chyby v boji proti černým tečkám

  1. Neodlíčení se. Toto je zřejmě největší prohřešek vůči vaší pleti. Pamatujte na to, jít spát neodlíčená je to nejhorší, co pro vaši pleť děláte. Během noci se vám póry extrémně ucpou a neodlíčená pokožka rychleji stárne. Odlíčit je třeba i tehdy, pokud nepoužíváte make-up. Minimálně micelární vodou si projděte celý obličej, během dne se vám na něm usadilo mnoho bakterií ať už z vašich rukou nebo z ovzduší.
  2. Střídání produktů. Pokud si nakoupíte novou řadu kosmetiku a po 2 týdnech ji vyhodíte a vyměníte za jinou, není divu, že se vaše pleť nestihla přizpůsobit a už vůbec nezpozorujete žádné změny. U každého produktu vydržte alespoň 3 měsíce, abyste mohli posoudit, zda nějaké změny nastaly a zda vám kosmetika opravdu pasuje.
  3. Vytlačování černých teček. Toto nikdy nedělejte! Zanesete si na tvář bakterie a způsobíte zánět. Dokonce vám mohou zůstat malé jizvičky. Pokud se i o vytlačování pokusíte, velmi rychle zjistíte, že černé tečky na nose se vytisknout nedají. Proto pokud by vás to přece jen napadlo, zajděte ke kosmetičce, která vaši pleť změkčí a přesně ví, jak proti černým tečkám profesionálně bojovat.
  4. Drsné čistící kartáčky. Kartáčky na čištění pletí jsou často doporučeny, avšak umí nadělat více škody, než užitku. Jsou pro pleť poměrně drsná, proto ji dráždí. Pokud byste si chtěli přece takto pleť čistit, zvolte jemný sonický kartáček. Je to přístroj na černé tečky resp. čistící kartáček na pleť, který čistí pleť skutečně do hloubky a prokrvuje celý obličej.

Základní rutina vhodná na černé tečky

Ranní rutina

Jak již bylo zmíněno, základem je pravidelná péče ráno i večer. Je důležité vytvořit si denní rutinu, kterou vaši pleť hloubkově pročistíte, osvěžíte a hydratujete. Pokud bychom základní ranní rutinu měli shrnout do 3 kroků, jsou to tyto:

  1. hloubkové dvoufázové čištění pleti,
  2. sérum,
  3. krém,
  4. SPF ochrana.

Právě dvoufázové čištění pleti zajistí opravdové pročištění pórů a odstranění kožního mazu. Nejprve je třeba se odlíčit, tento krok děláme jako první, a to ráno i večer. Následně zvolte produkt na čištění pleti (může se jednat o čistící emulzi, čistící mléko, čistící pěna a pod.). Výborné jsou zejména produkty, které obsahují kyselinu salicylovou, glykolovou či tretinoin.

Pokud bojujete s nějakým problémem, jako například akné, zvolte sérum určené přesně pro tento problém. Můžete však zvolit i vitamínové sérum, které vám dodá potřebné živiny (např. sérum s vitamínem C), nebo zvolit sérum pro boj proti vráskám.
Hydratační krém vybírejte tak, aby byl vaší pleti příjemný, měl lehkou konzistenci a nezpůsoboval žádné pnutí pleti ani nepříjemný mastný pocit.

Používání SPF ochrany na každodenní bázi je pro naši pleť je zřejmě druhým nejdůležitějším krokem (hned po čištění). Je jedno jestli hlásí slunečný den nebo zataženo, tento krok nikdy nevynechejte a chraňte pokožku před UV zářením. Opalovací krém (sprej, mléko a jiné) volte nekomedonní s lehkou texturou tak, aby nezpůsoboval na pleti žmolkování. Po základní ranní rutině můžete nanést make-up a líčení pro běžný den.

Denní rutina černé bodky
Zdroj foto: Drazen Zigic / Shutterstock.com

Večerní rutina

Po celém dni vaši pleť pečlivě odličte, vyčistěte a dopřejte jí osvěžení a odpočinek. Zde jsou základní kroky, které byste měli používat ve vaší večerní rutině:

  1. dvoufázové čištění (double cleansing),
  2. peeling,
  3. sérum,
  4. krém.

Prvním krokem je odlíčení, použít můžete to, co vaší pleti nejvíce vyhovuje např. micelární vodu, dvousložkový olejový odličovač, odličovací mléko, pěna na odlíčení a pod. Následuje čištění pleti, stejně jako v ranní rutině. Zvolit můžete čistící emulzi, balzám, gel. Pleť nikdy silně nedrhněte, naopak čistěte ji velmi jemno. Čistící produkty vždy opláchněte vodou, aby se nečistoty smyly z obličeje.

Peeling můžete na obličej používat 2-3x týdně nebo i každý den, záleží jen na vaší citlivosti pleti a produktu. Skvělými pomocníky jsou například peelingové kyseliny (AHA, BHA kyseliny), které naneste ihned po vyčištění pleti.

Následuje opět sérum nebo esence zaměřené na problém, který chcete na tváři řešit. V případě černých teček doporučujeme používat sérum na uzavřené póry. Zde je třeba zmínit, že nemusíte používat totéž sérum, jako v ranní rutině. Ráno můžete vaší pleti dodat vitamínové sérum, večer můžete použít sérum s kyselinou hyaluronovou nebo sérum s retinolem.

Posledním krokem je kvalitní krém. Nemusí jít výlučně o noční krém. Vyberte si takový, který vám vyhovuje a vaši pokožku dostatečně hydratuje. Pojmenování denní a noční krém je především pro odlišení konzistence. Denní krémy jsou lehčí, zatímco noční jsou hutnější, těžší. Správnou hydrataci pleti poznáte podle toho, že budete mít pocit svěžesti, pleť bude vzpružená, určitě nemůžete cítit pnutí nebo pocit zvadlé pokožky.

Nezapomínejte, že při čištění pleti musíte myslet nejen na obličej, ale také na krk a dekolt.

Jak na černé tečky

Chcete-li, aby byly vaše póry co nejméně viditelné, kromě pravidelného dvoufázového čištění pleti je dobré pleti dopřát 1-2x týdně masku na černé tečky a exfoliaci. Zbaví pleť odumřelých buněk a ucpané póry pročistí a pěkně uzavřou.

Domácí maska na černé tečky

Jak na černé tečky? Než si uvedeme peeling, chtěli bychom vám doporučit, abyste nejdříve vyzkoušela masky. Ty vaši pleť nepoškodí, a mnohdy ani nebude nutné používat peeling. Maska z bílků na černé tečky se vytvoří velmi snadno:

  1. Opláchněte si obličej vlažnou vodou.
  2. Rozbijte vejce a oddělte žloutek od bílku.
  3. Žloutek si uschovejte do lednice a bílek jemně rozšlehejte.
  4. Následně si jím potřete vaši pleť.
  5. Nejdříve naneste pomocí kosmetického tampónku jemnou vrstvu, po zaschnutí opakujte.
  6. Vytvořte na obličeji několik vrstev vyživující masky, která vaši kůži vyživí, a zároveň nedráždí.

Vyzkoušet můžete i slupovací masku na tvář, která odstraňuje odumřelé části kůže a veškeré nečistoty z pórů zůstanou po jejím slupnutí v ní. Pleť zůstane svěží, mladistvá a přečištěná.

Jednoduchý domácí peeling

Co na černé tečky skutečně zabírá, a přitom to máme všichni doma a nestojí nás to vůbec nic, je cukrový peeling. Zní to lahodně, že? Ale o ochutnávce sladké potraviny to tentokrát nebude. Tento peeling je vlastně exfoliace, tedy odstranění odumřelých buněk. Tu provádíme mechanicky, nikoliv chemicky. Odstraňujeme všechny odumřelé buňky, které by později mohly způsobit ucpání pórů. Za velmi dobrou masku na černé tečky považujeme například tuto:

  1. Smíchejte lžíci krupicového cukru s trochou kokosového nebo jojobového oleje, a pro vůni v případě potřeby přidejte kapku esenciálního oleje.
  2. Vznikne vám příjemná směs, kterou si na omytý obličej nanášejte a krouživými pohyby přitom masírujte kůži. Samozřejmě vynechte oblast okolo očí.

Masku si vytvoříte tak, že si dáte želatinu a mléko zahřát, a v zahřáté směsi rozpustíte ostatní ingredience. Skvěle se nanáší kosmetickým štětcem. Po zaschnutí jednoduše sloupněte!

Mít černé tečky na kůži není příjemné, ale s našimi tipy s nimi za chvíli zatočíte!

Zdroj: nytimes.com, masterclass.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.